5 marca 2012

Drzwi do piekła - Maria NurowskaAutor: Maria Nurowska
Tytuł: Drzwi do piekła
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
Ocena: 5/6


Daria żyła w swoim piekle razem z Edwardem. Kochała go. Jak musiała wyglądać ta miłość, jeżeli właśnie pod wpływem uczucia postanowiła go zabić?

Edward był starszy od Darii. Pracował jako redaktor pisma literackiego. Zauważył w niej talent do pisania. Po jakimś czasie okazała się też interesującą kobietą. Między nimi utworzyła się więź, która wydawała im się miłością.
Uczucie przeobraziło się w niebezpieczną grę, która sprawiła, że ich związek można było nazwać toksycznym. Doprowadziło to do nieodwracalnych kroków.
Daria została skazana na dwanaście lat więzienia. Zaczęła poznawać siebie pod wpływem innej kobiety. Odkryła drogę do samej siebie.

Powieki zaczęły mu opadać. Czułam, że umiera. Nie wiem, ile czasu przy nim siedziałam, godzinę, dwie. Potem podeszłam do telefonu.
- Zabiłam męża - usłyszałam własny głos i zdziwiłam się, że jest taki opanowany. 

Kobieta czyje się wyobcowana w czasie, gdy znajduje się za więziennym murem. Z czasem Daria nawiązuje nić porozumienia z kobietami, które odsiadują swoje wyroki w jej pobliżu. Praca w bibliotece i rozmowy z innymi ludźmi (a szczególnie spotkania z Izabelą) ułatwiają funkcjonowanie w więzieniu. Pokazują, że życie biegnie dalej.
Daria ma szczególny dar. Jest to umiejętność słuchania. Stopniowo ludzie nabierają do niej zaufania i opowiadają o sobie, swoich rodzinach, czy też problemach.

Historia związku, który tworzyli Daria i Edward to dziwna opowieść. Brak tutaj wyidealizowanej miłości, całkowitego oddania, pozytywnego szaleństwa i bezgranicznego zaufania.
Maria Nurowska zręcznie splata dwa czasy. Bez uprzedzeń, w sposób całkowicie naturalny przeskakuje z przeszłości do teraźniejszości, bądź z teraźniejszości do przeszłości. Po raz pierwszy spotkałam się z tak ukazanym zabiegiem. Muszę przyznać, że przypadło mi to do gustu.

Autorka kreśli różne sylwetki kobiet. Można powiedzieć, że są one bardzo dobrze dopracowane. Nawet najsilniejsze osoby przechodzą przez falę kryzysu, krótkie załamania. Potrzebują oparcia i znajdują je w Darii.  W tym więzieniu można trafić na różne osoby. Są też takie postacie, które trzeba powoli wprowadzić w nowy stan. Łatwo się domyślić, kto staje się ich chwilowym przewodnikiem.

"Drzwi do piekła" to opowieść o tym jak łatwo zniszczyć drugiego człowieka, kruchą istotę. Bezradność, zdrada, ból cierpienia, strach... Emocje przedstawione za pomocą kontrastów. Daria wraz z Edwardem tkwiła w uczuciu, które niszczyło ich wzajemnie. Byli sobie potrzebni, ale źle się dobrali. Z tej miłości wyrządzali sobie ogromną krzywdę.

Opowieść wysuwa wniosek, że każdy człowiek dostaje od losu drugą szansę. Pokazuje wnętrze kobiecej duszy, wypełnionej lękiem, ale też odrobiną nadziei.
Książka jest warta uwagi. Interesująca tematyka, ciekawy styl pisania i powolne rozbieranie głównej bohaterki ze wszystkich warstw, pod którymi skrywa się wiele emocji.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak!

13 komentarzy:

 1. Autorka ma swym koncie ciekawe książki, w których porusz trudne tematy, ale jednocześnie robi to tak, że w czytelniku wiele z nich pozostaje w pamięci

  OdpowiedzUsuń
 2. Być może książka dobra, ale recenzja genialna<3 Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo bym chciała poznać ,,Drzwi do piekła''. Wydaje się naprawdę interesujące tematycznie.Mam nadzieję, że uda mi się ją szybko gdzieś nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka już za mną i również przypadła mi do gustu:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam mieszane uczucia co do tej książki, ale raczej dam jej szansę. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Śweitna recenzja! Książka...no cóż raczej nie moje klimaty.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja. Muszę przeczytać koniecznie tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zainteresowałaś mnie swoją recenzją. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś w Teleekspresie, rzuciła mi się w oczy krótka prezentacja tej książki w wykonaniu samej autorki, od tamtego czasu bardzo chętnie dopadłabym do tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niedawno brałam udział w konkursie, w którym do wygrania była ta książka. Może mi się poszczęści?;) Byłoby świetnie, recenzja bardzo zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja też jestem bardzo ciekawa, więc jeżeli nadarzy się tylko okazja to ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudowna okładka książki. Dawno nie czytałam tego typu książki - byłoby to dobrą odskocznią od fantastyki.;) Historia Darii mnie zaintrygowała.

  U nas trwa konkurs, umieściłyśmy również książkę do wymiany. Jeżeli jesteś zainteresowana - serdecznie zapraszamy!

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń