8 marca 2012

Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła - Yves BériaultAutor: Yves Bériault
Tytuł: Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: PROMIC
Rok wydania: 2011
Ocena: 4/6


Yves Bériault to człowiek, który postanowił w swojej książce przedstawić interesującą postać, jaką była Etty Hillesum. Była to młoda Żydówka, która zginęła w Auschwitz jesienią 1943 roku.
Zostały po niej tylko listy i pamiętnik z czasów II wojny światowej. Etty, która zbliża się ku śmierci zaczyna żyć na nowo. Poznaje inny wymiar rzeczywistości.

W 2001 roku Yves Bériault przebywał we Francji. Przechadzając się między półkami w księgarni zauważył pewną okładkę. Na niej widniało czarno - białe zdjęcie młodej kobiety. Zaintrygowany sięgnął po "Przerwane życie. Pamiętniki 1941 - 1943".

Dominikanin, Yves Bériault interesował się historią II wojny światowej. Zatem nie ma nic dziwnego w tym, że z chęcią sięgnął po lekturę, opowiadającą o kobiecie, która żyła w tym ciężkim okresie.
Etty nie wyróżniała się z tłumu. Była taka sama jak inni. Towarzyszyły jej zaburzenia psychosomatyczne i depresja, która dopadała ją co jakiś czas. Zwróciła się o pomoc do sławnego terapeuty. Z czasem połączyło ich coś więcej niż wymiana doświadczeń na etapie, gdzie Julius był tylko psychologiem.

Siódmego września Etty wraz z rodziną wyruszyła w ostatnią podróż. Prosto do Auschwitz. Etty nie jest sama. Towarzyszy jej sam Bóg. W czasie gdy życie ludzkie jest wielką niewiadomą Etty widzi dobro. W codziennym życiu czy też w drugim człowieku. Mimo tego, jak wiele zła napotykała tytułowa bohaterka na świecie, jest w niej coś, co pozwala jej nie tylko przeżyć, ale też odnaleźć sens istnienia, ludzkiego bytu. Jak wielka musiała być jej wiara... Trudno to sobie wyobrazić. Na sam dźwięk rzuconego hasła: II wojna światowa, mamy przed oczami ból i cierpienie. Znamy to z lekcji historii, opowieści starszych ludzi. W tej książce można się przekonać, że istniała też radość, szczęście, które pochodziło prosto od Boga.

Książka nie jest formą pamiętnika, czy też opowieści o życiu i działalności Etty Hillesum. Jest to raczej zbiór wiadomości, bądź świadectwo o życiu tej kobiety.
Nawet w najgorszych chwilach, czasie pełnym strachu można znaleźć małe światełko, które wskaże człowiekowi właściwą drogę. Dla Etty była to wiara w Boga. Pisała do Niego, modliła się i prosiła. Chciała pomóc innym. Czuła się źle modląc się za samą siebie, a nawet w intencji bliskich sobie osób. Na świecie było tyle ważniejszych spraw, gdzie trzeba było szukać wsparcia u Boga. Wiara to jedyna pewna rzecz, która gościła w życiu tej kobiety.

Język książki jest przystępny, czyta się ją bardzo szybko. Warto ją znać. Dlaczego? Podobno każdy człowiek ma historię, która jest warta uwagi. Każdy, nawet ten najmniejszy. Etty przedstawia historię wyjątkową. Została ofiarą II wojny światowej. Jednak zostawiła coś po sobie. Jest to świadectwo. Pokazuje nam, że można godnie żyć. Ważne jest tylko bezgraniczne zaufanie Bogu. Czego chcieć więcej? Korzystając z czasu, gdy jesteśmy zesłani na wędrówkę po ziemi, możemy korzystać i pomagać innym, bardziej potrzebującym.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Promic!

18 komentarzy:

 1. Uwielbiam pisarzy francuskich i uwielbiam prawdziwe historie. A tematyka holokaustu i obozów koncentracyjnych od dawna mnie interesuje, więc z chęcią przeczytam tę książkę. :) Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię taką tematykę, gdyż czasy, kiedy w Niemczech władzę dzierżył Hitler są fascynujące. Za jednym malarzem poszedł cały naród, nawet nie tylko on.
  Bardzo trudno jest zrozumieć nam - młodym, istotę terroru, jaka panowała i nie wiemy czemu starsi ludzie nie chcą wybaczyć dzisiejszym Niemcom zbrodni swych dziadków (przynajmniej moja rodzina), ponieważ dla nas to wszystko jest niewyobrażalne...

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze mówiąc, na chwilę obecną nie czuje zainteresowania tematyką powyższej książki. Jeśli się to kiedyś zmieni, będę miała ją na uwadze, ale teraz spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka bardzo interesująca, mimo że nie przepadam za biografiami to historię życia Etty Hillesum chętnie bym poznała.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja przypomniała mi "Pamiętnik Anny Frank", poszukam tej książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie dałabym tej książce szansę. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię autentyczne historie, ale na razie czuję przesyt, jeśli chodzi o tematykę II wojny światowej. Tak że sobie daruję, bo 4/6 też mnie nie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie książki i chciałbym ją przeczytać. Pozdrawiam. U mnie nn. [http://z-nosem-wsrod-ksiazek.blogspot.com/]

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat trudny, omawiany wielokrotnie, ale wart ciągłego przypominania. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale zapamiętam jej tytuł, bo chyba warto zwrócić na nią uwagę!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanwiałam się nad nią, lecz doszłam do wniosku, że mam za wiele innych książek do przeczytania.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią bym ją przeczytała, gdyż bardzo mnie zaciekawiłaś

  OdpowiedzUsuń
 12. O ludzie! Nawet nie wiem co napisać... Że też bardzo cenię w książkach tematykę Holocaustu? Nie, to lepiej skreślić.
  Po prostu zastanowię się jeszcze nad nią...

  OdpowiedzUsuń
 13. Po dość intrygującym opisie spodziewałam się czegoś innego. Nie jestem do końca pewna czy akurat ta tematyka przypadłaby mi do gustu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam tej historii, ale myślę, że muszę to zmienić. O takich ludziach po prostu trzeba wiedzieć. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie znam tej historii, ale myślę, że muszę to zmienić. O takich ludziach po prostu trzeba wiedzieć. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciężko mi się przekonać do tego typu książek, więc raczej nie;/

  OdpowiedzUsuń
 17. If some one wants expert view on the topic of blogging and site-building then i propose
  him/her to go to see this webpage, Keep up the good work.


  Feel free to visit my web site - realsizegeneticsreview.com

  OdpowiedzUsuń