8 czerwca 2012

Juniper Berry i tajemnicze drzewo - M. P. KozlowskyAutor: M. P. Kozlowsky
Tytuł: Juniper Berry i tajemnicze drzewo
Ilość stron: 280
Wydawnictwo: Esprit
Rok wydania: 2011

Każdy człowiek - począwszy od najmłodszego, a na najstarszym kończąc - ma coś, co napędza go do działania. Dzięki temu, nasze życie nie jest przewidywalne, monotonne. Wystarczy tylko mocno chcieć, a następnie zmierzać w interesującym nas kierunku.
Ktoś wie o co chodzi? Rzecz jasna, na myśli mam: marzenia.
Są one rodzajem akumulatora, który mówi do człowieka: Nie możesz się wycofać. Przecież to dla Ciebie ważne. Idź dalej. Wszystko, tylko się nie cofaj. Patrz cały czas przed siebie. 
Dzięki małym, bądź większym celom, nasza egzystencja nabiera dużej wartości, nie jest tylko bytowaniem. Staramy się po to, żeby było nam lepiej. Przecież to dobrze, prawda?
Jednak w tym miejscu pojawia się małe "ale". Marzenia nie zawsze prowadzą nas właściwymi ścieżkami. Czasami zbaczamy z głównego toru i wpadamy w kłopoty. Tak właśnie zrobili rodzice Juniper Berry...

Dom był pałacem, jezioro było basenem, Kicia psem, a Juniper Berry - jedenastoletnią dziewczynką.

W tym momencie wkradamy się do świata, który jest otwarty tylko dla nielicznych. Rodzice Juniper to sławni aktorzy. Kiedyś ich życie było idealne. Dziewczynka spędzała mnóstwo czasu z najbliższymi. Jednak ostatnio zaczyna go brakować. Liczą się tylko nowe role. Dodatkowo pan i pani Berry zaczynają się zmieniać. Zupełnie tak, jakby ktoś zabierał ich stopniowo.
Córka sławnej pary jest skazana na samotność. Jej jedyną rozrywką jest odkrywanie świata. Dzięki swojej ciekawości rozpoczyna tajemniczą przygodę.

Ściany są ścianami
I to, co widzimy, jest tym, co widzimy,
Widzisz?
(...)

Dojść do tajemnicy można tylko w jeden sposób. Drogą jest niezwykłe drzewo, gdzie między korzeniami kryje się przejście do zupełnie nowego świata. Tam też znajduje się rozwiązanie wszystkich trosk i problemów. Którą drogę wybierze Juniper? Które z marzeń przeważą nad pozostałymi?

Autor stworzył piękną opowieść. Jednak różni się ona od tych, które mogą być uważane przez starszych czytelników za historie z ich dzieciństwa. Wtedy królowała Alicja z Krainy Czarów, Pinokio, Pan Kleks ze swoją Akademią... Można śmiało powiedzieć, że jest to bajka, która została skrojona na potrzeby współczesnego świata.
Porusza ważny problem, przedstawiony z najlepszej strony - dziecko, które martwi się o rodziców, wolących gonić za kolejnymi rolami do filmów, niż spędzać czas na zabawie ze swoją pociechą. Prawda, że jest to bliskie dzisiejszemu społeczeństwu?

Książka potrafi oczarować już od pierwszych stron. Kiedy zaczęłam czytać, zawładnął mną specyficzny klimat. Trochę tajemnicy, niespodzianek, strachu i ciemności.
Pozycja dla każdego. Nie ma tutaj wieku, dla którego skierowana byłaby ta lektura. Zawiera głębokie przesłanie, które powinno być istotne dla każdego człowieka.

Sama fabuła jest interesująca. Książkę czyta się (śmiem nawet napisać, że nie czyta, a pochłania) w błyskawicznym tempie. Wszystko przedstawione jest z perspektywy Juniper. Bez zbędnych, przedłużających się w nieskończoność opisów.

Drogi Czytelniku, daj sobie szansę i dowiedz się, jakich marzeń należy unikać. Pozwól sobie wyruszyć w tę fantastyczną podróż, w której będzie Ci towarzyszyła Juniper.
Jednak jest coś, o czym musisz pamiętać...
Marzenia bywają niebezpieczne.


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Esprit!

26 komentarzy:

 1. Oj mam ochotę na taką magiczną podróż :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znakomita recenzja. Pięknie zachęciłaś do przeczytania książki.)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę, że powyższa książka ciebie oczarowała, ponieważ ja niedawno otrzymałam ją w prezencie i nie mogę się doczekać, kiedy sama ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią przeczytam w wolnym czasie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszędzie pozytywne opinie o tej książce, a mnie do niej jakoś nie ciągnie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O tak, tę książkę dosłownie się pochłania! Zdecydowanie warto ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ mnie zainteresowałaś tą recenzją! Bardzo lubię takie książki z przesłaniem. Muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książeczka wydaje się być wartościowa, ale mnie nie ciągnie do niej jakoś. Na razie spasuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam tę książkę i rzuciła na mnie swój czar ;) Nie mogłam wyjść z zachwytu nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele dobrego słyszałam o tej książce, wydaje się zupełnie inna od tych, które czytam zazwyczaj, więc czas na poszerzenie horyzontów :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w planach tę lekturę i z wielką chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś myślałam, że wyrosłam już z takich książek, a rok temu przeczytałam Harrego Pottera i okazało się, że nadal mnie cieszą, więc być może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam w planach, czasami warto jest sięgnąć do tego typu dzieł :).

  OdpowiedzUsuń
 14. Czeka na swoją kolej na półce przy łóżku, a to znaczy, że niedługo się za nią zabiorę. Mam nadzieję, że spodoba mi się tak ja Ci i wielu innym ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze jest się przenieść - od czasu do czasu - do innego, zaczarowanego świata. Tego typu książek nigdy dość.

  OdpowiedzUsuń
 16. bardzo bardzo chętnie przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawa książka z niesamowitą okładką i treścią, jak widzę. Chętnie przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam już wiele na temat tej książki i bardzo chętnie bym przeczytała ją samą.;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Również czytałam wiele pozytywnych recenzji tej książki, chętnie po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Brzmi interesująco, temat rzeczywiście wydaje się być odpowiedni jak na współczesną opowieść dla dzieci. Nie wiem, czy przeczytam - bo skąd miałabym wziąć tą książkę?;) Nie będę jej specjalnie pożyczać w bibliotece;) Jednak,jeśli kiedyś trafi w moje ręce, będę pamiętać o Twojej pozytywnej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 21. Brzmi świetnie, do tego urocza okładka ;) Bardzo chętnie sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetna recenzja z którą nie sposób się nie zgodzić. Uwielbiam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 23. Wydawało mi się, że jest to książka dla dzieci, ale widzę, że się pomyliłam. Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń