27 lipca 2012

Opowieść niewiernej - Magdalena Witkiewicz


Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Opowieść niewiernej
Ilość stron: 224
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2012

Niektóre książki mają w sobie coś, co sprawia, że nie można przerwać czytania, dopóki człowiek nie dojdzie do ostatniej strony. Od jakiegoś czasu zastanawiam się co może mieć na to wpływ. Z pewnością w dużej mierze zależy to od nas samych. Każdy ma mniejsze czy większe uprzedzenia przed przystąpieniem do czytania. Do tego dochodzi tematyka danej pozycji, która może nam podejść, bądź nie podejść. Wiele razy trafiłam na czytadła, które przypadły mi do gustu, dotyczyły interesujących mnie tematów, jednak było tam drobne ale. Na półce, gdzie znajdują się moje ulubione książki są takie, które czytałam powoli. Dlaczego niektóre lektury należy dawkować na kilka razy, a z kolei inne pochłania się w błyskawicznym tempie? Dużo zależy od autora. Od tego jak napisał, czy miał po co pisać... Na początek napiszę tyle, że pani Witkiewicz spisała się na medal.

Wkraczamy delikatnym ruchem ręki prosto na pierwsze karty opowieści. Lekkim piórem zostaje nam zarysowana postać Ewy. Jest to kobieta, która lubi uciekać w świat marzeń. Chciałaby poznać kiedyś mężczyznę, który będzie potrafił obdarzyć ją wielką miłością.
Po mało owocnych znajomościach, na drodze Ewy pojawia się Maciek. Przed wschodem słońca, na tle morza widać ich rozmazane sylwetki. Od początku wydaje im się, że złapali ze sobą świetny kontakt. Spędzają ze sobą wiele czasu, aż nagle wszystko zaczyna być coraz bardziej poważne. Mieszkają ze sobą, budzą się obok siebie... Dochodzi do oświadczyn. Wprawdzie nie takich wymarzonych, ale nie wszystkie wizje przyszłości mogą się spełnić. I nagle w tej wielkiej miłości zaczyna coś zgrzytać.
Ona go kocha i nic więcej się nie liczy. On myśli o tym, że razem będzie łatwiej rozliczać się z urzędem skarbowym. Ona chce mieć dzieci. On nie dopuszcza do siebie tej myśli. Ona chce spędzać z nim wolny czas. On woli poświęcać go pracy.
Ewa rozpoczyna poszukiwanie uczuć, których jej brakuje w innych ramionach.

Autorkę tej książki miałam okazję poznać kilka lat temu, podczas czytania "Milaczka". Można śmiało powiedzieć, że owa lektura była dosyć przeciętna. Tym razem zostałam pozytywnie zaskoczona przez panią Magdalenę Witkiewicz.
"Opowieść niewiernej" przedstawia dosyć trudny temat w naturalny, a nawet przyjemny sposób. Historię Ewy czyta się bardzo szybko, bez odrywania oczu od kolejnych stron.
Książka nie jest przepełniona ciągłymi porywami namiętności, ale codziennością, czyli życiem. Ze zdań wyrywa się wiele emocji. Rozczarowanie, smutek, fascynacja, bezradność, radość. Można to określić jako huśtawkę, na którą wsiada każdy człowiek. To sprawia, że postaci występujące w tej powieści są bardzo realne, namacalne.

Podczas czytania byłam zmuszona do refleksji. Niektórzy słysząc słowo zdrada nie zastanawiają się, tylko są przeświadczeni o tym, że jest ona czymś w stu procentach złym. Nie chcę tego negować, jednak po tej lekturze nauczyłam się, że problem trzeba poznawać od samego źródła, a dopiero później osądzać.

Pozostaje mi czekać na kolejne pozytywne zaskoczenie ze strony pani Witkiewicz w postaci kolejnej książki. :)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Świat Książki!

23 komentarze:

 1. Okładka świetna. :) Książka także intryguje, więc po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam już kilka recenzji, jednak póki co nie zainteresowała mnie na tyle, abym po nią sięgnęła

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy temat i rzeczywiście warty zastanowienia. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się obiecująco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki, które skłaniają do refleksji. Myślę, że ta pozycja przypadłaby mi do gustu. Pozdrawiam i zapraszam częściej do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasami polscy autorzy potrafią pozytywnie zaskoczyć, chociaż nie zawsze tak jest ;) Pozycja wydaje się interesująca, rozejrzę się za nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę mam w planach, ciekawa recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No proszę.;) Raczej nie czytuję takich powieści, ale nad tą muszę się poważnie zastanowić.;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O, interesująca powieść. Z twórczością tej pani jeszcze się nie spotkałam...może warto to zmienić;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama tematyka nie wydaje mi się szczególnie zajmująca. O zdradzie małżeńskiej nie zdarza mi się dość często czytywać, ale chętnie zajrzę do tej książki skoro skłania do refleksji i przepełniona jest emocjami. Lubię emocjonalne książki. A skoro tę dobrze oceniasz, to czemu nie. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej nie moja tematyka, ale recenzja bardzo zachęcająca. Może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama teraz nie wiem. Niedawno przeczytałam Babskie gadanie, też o zdradzie i przez ten temat trochę mi się nie spodobało. Może jednak spróbuję

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka wydaje się interesująca, ale będę musiała się jeszcze nad nią zastanowić. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię takie książki, od których nie można się oderwać. Przyznaję, że nazwisko autorki jest dla mnie zupełną nowością podobnie jak... Twój blog :) Dodaję do obserwowanych :) Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę ją dorwać. Ciekawie opisałaś tę książkę:))

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam książki, które udowadniają, że nie wszystko jest takie, jakim się być wydaje na pierwszy rzut oka ;) Tę mam w planach!

  OdpowiedzUsuń
 17. Faktycznie ciekawy temat, muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ci zazdroszczę możliwości poznania tej książki. Jest ona na mojej liście priorytetowej i mam nadzieję, że uda mi się ją jakoś szybko zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 19. To raczej nie książka dla mnie, chyba ją sobie odpuszczę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Witkiewicz znam z jej innej książki i trochę się tej obawiam, ale mam nadzieję, że się nie zawiodę ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Książki o takim temacie chyba jeszcze nie czytałam. Czuję się zaintrygowana ;)
  Pewnie jak wpadnie w łapki to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Wszyscy ją zachwalają, a ja jeszcze nie miałam okazji przeczytać, ale z przyjemnością kiedyś po nią sięgnę :D

  Wpadnij do mnie

  OdpowiedzUsuń